"ATEX” (Parlayıcı ve Patlayıcı Ortamlarda Güvenlik)

Patlamadan Korunma Dokümanı Nedir ?

20/6/2012 tarihli, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 30 Nisan 2013 tarihli,  28633 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDAKİ YÖNETMELİĞİ” 10. Maddesine göre patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işletmelerde

                                                 Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması zorunludur.

Patlamadan Korunma Dokümanı Neden Gereklidir ?

Herhangi bir acil durumda işletme içerisindeki personel nasıl hareket edeceğini bilmezse can ve mal kaybı yaşanabilir. İşte bu tür can ve mal kaybı gibi olayların yaşanmaması için, bu işletmeler de Patlamadan Korunma Dokümanı hazırlanması ve bu doküman ışığında gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Patlamadan Korunma Dokümanı, işletme içinde bulunan personelin zarar görmesini önlemek, iş makinelerinde herhangi bir patlama meydana gelme riskini en aza indirmek ve tehlikeli durumlarda oluşabilecek zararların mümkün olduğunca önüne geçmek için gerekenleri belirten belgelerdir.

Parlayıcı patlayıcı madde ihtiva eden ortamlarda tehlikeli bölge tanımlanması ve patlamadan korunma dokümanının hazırlanması işverenin yükümlülüğündedir.

DİKKAT: 20/6/2012 tarihli, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında  Patlamadan Korunma Dokümanı bulunmayan kuruluşlara faaliyet durdurma ve 89.629 TL’ye varan idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Patlamadan Korunma Dokümanı Hangi İşletmelerde Gereklidir ?

Kimyasal Kullanan Bütün tesisler için geçerlidir.

Örneğin bazıları:

  LPG ve Diğer Petrol Ürünleri Üretim, Dolum ve Dağıtım Tesisleri,

  Maden Ocakları,

  Kimyasal Madde Üreten ve/veya Depolayan Yerler,

  Kimyevi Tahlil Laboratuvarları,

 Boya ve Tiner İmalathaneleri,

 Un, Şeker, Nişasta Fabrikaları,

 Elektrikli Cihaz ve Teçhizat İmalathaneleri,

 Boya İşlemi Yapılan/Boyahane İçeren İşletmeler,

 Ham Deri İmalathaneleri,

 Metal işletmeleri / Yüzey kaplama işleri

 Akü İmalathanelerinin Bazı Bölümleri,

 Margarin, Zeytinyağı ve Diğer Yağ̆ İmalathaneleri.

 Kâğıt Fabrikaları

 Aluminyum, Ağaç Tozu Ortaya Çıkan İşletmeler vb.             

BİZİ ARAYIN, GEÇ OLMADAN SİZİN  DE  PATLAMADAN  KORUNMA DOKUMANINIZI  UYGUN FİYAT  VE  KALİTELİ HİZMETLE  HAZIRLAYALIM. 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan 30 Nisan 2013 Tarihli 28633 sayılı

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

Çalışanları sağlık ve güvenlik yönünden işyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak için alınması gereken önlemlere ilişkin usul ve esaslarının düzenlenmesi amacını taşımaktadır.

Yönetmeliğe göre

İşveren aşağıdaki başlıkları yerine getirmekle mükelleftir:

Patlamaların önlenmesi ve patlamadan korunma

Patlama riskinin değerlendirilmesi

İşyerinin güvenli hale getirilmesi

Koordinasyon görevi

Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin sınıflandırılması

PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI.

 

 

 

 

 

 

   

             

 

     

 

AYÇEV,

Seçkin ve tecrübeli personeliyle fark yaratmaktadır.

Hızla gelişen teknoloji ve bununla birlikte ortaya çıkan çevre kirliliği  yaşam kaynağımız olan hava, su ve toprağın periyodik dengesini bozarak küresel ısınmaya sebebiyet vermiştir.

Bununla birlikte tüm dünyada çevresel ayaklanmalar baş göstermiş olup, devletler bu gidişatı yavaşlatmak amacıyla çeşitli yasalar tebliğ etmişlerdir.

Ülkemiz de son yıllarda çevre konusunda hassasiyetini arttırmış olup, çeşitli uygulamaları zorunlu hale getirmiştir. Bu uygulamalar her ne kadar doğamızın korunmasında faydalı olsa da, sektörde ani değişimle gelen, yetersiz bilgi, hangi konuda nereye başvuracağını bilmemek, çeşitli bürokratik işlemleri farklı kollardan idare ve takip etmek, her biri için ayrı bütçe ayırmak,  işletmeleri gerçekten zora sokan yadsınamaz bir gerçektir.  Bu boşlukların doldurulamaması büyük sıkıntılara hatta işletmenin kapanmasına kadar sebebiyet vermektedir.

AYÇEV, çevrenin korunması vizyonunun yanında bürokratik kurumlarla optimum dengeyi kurar.  işletmelerin sıkıntısız sürdürülebilirliğini sağlamak,  ayrıştırmak değil birleştirmeyi  gerçekleştirmek amacıyla, tek bir koldan el ele verip, taşıdığı sorumluluğun bilincinde olan bir kurumdur.

Zihin berraklığınızı sağlayarak  tüm boşlukları dolduracaktır.

 

Daha detaylı bilgi ve işlemleriniz için AYÇEV'i aramaktan çekinmeyiniz.

 

YÜCELİĞE YAPTIĞINIZ YOLCULUĞUNUZDA, HER ZAMAN YANINIZDAYIZ.        

emisyon ölçümü patlamadan korunma dökümanı dokumanı dokümanı dokumani ateks atex patlama çed nasıl iso 9001 14001 ohsas 18001 belgelendirme kalite yönetim sistemi çevre danışmanlık firması firmaları görevlisi yetkinlik almış şehircilik bakanlığı işyeri açma şartları çalışma belgesi formu ruhsatı çed rapor raporları raporu iş yeri  gerekli belgeler çevre danışmanlığı danışmanlık etki değerlendirme izni cevre  çevresel etki değerlendirmesi gayri  gayrı sıhhi müessese gayrısıhhi  yönetmeliği müesseseler gsm izni ruhsat açma ve işletme iso kapasite ticaret odası odasi istanbul osb organize sanayi bölgesi iş sağlığı güvenliği risk analizi iş güvenliği uzmanı ito is guvenlıgi ıs sagligi yönetmelik yönetmeliği  izni  örneği  ornegi başvuru başvurusu basvuru basvurusu çalıştırma istiyorum calistirma alma formlar formu tescil tescilinde belgeler kapasite istek istenen nasıl nereden yenileme proje tanıtım dosyası tanitim dosyasi ruhsat danismanlik san odası organize sanayi bölgesi arıtma kimyasal biyolojik vize tescil mühendislik danışmanlık izin yeşil otel iski deşarj izni atıksu  proje tanıtım dosyası tanitim dosyasi istanbul tuzla gebze büyükçekmece silivri çorlu osb organize sanayi bölgesi       

 BİZİ ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİNİZ    0538 311 93 94