02.01.2016        Türkiye, çevre ve doğa korumada en son sıralarda.

Türkiye, Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi'nde 2 yılda 33 basamak geri giderek genelde 99'uncu, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma kategorisinde ise 180 ülke içinde 177'nci oldu.

Bu yılki Davos zirvesinde yayınlanan raporda 10 üzerinden 0.1 puan alarak çevre hassasiyetinde 60 ülke arasında 59'uncu olan Türkiye'ye bir kötü haber de, dünyanın en önemli üniversitelerinden Yale'den geldi. İki yılda bir yayımlanan Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi'nde (Environmental Performance Index - EPI) iki yılda 33 basamak geri giderek genelde 99'uncu olan Türkiye, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma (Biodiversity and Habitat) kategorisinde ise 100 üzerinden 22.5 puan alarak 180 ülke içinde 177'nci oldu. Bu, EPI'nın 9 ana kategorisi arasında Türkiye'nin en kötüye gittiği kategori oldu. Bu kategoride Sao Tome Principe son sırada yer alırken, onun önünde sırasıyla Somali, Afganistan, Türkiye, Haiti, Libya, Lesotho, Barbados, Suriye ve Irak yer aldı.

EN İYİ 3 ÜLKE FİNLANDİYA, İZLANDA, İSVEÇ

Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi'nde en iyi ülke yüzde 90.68 ilerleme kaydeden Finlandiya oldu. Yüzde 90 üzerinde ilerleme kaydeden İzlanda ikinci, İsveç üçüncü oldu. Bu ülkeleri ilk 10'da sırasıyla Danimarka, Slovenya, İspanya, Portekiz, Estonya, Malta ve Fransa takip etti.

IRAK, SURİYE VE LİBYA'NIN BİLE GERİSİNDE KALDI

Doğa ve yaban hayatı korumada 10 yıl öncesine göre yüzde 23.4 geriye giden Türkiye, iç savaş ve diğer felaketlerle mücadele eden Irak, Suriye, Libya ve Haiti'nin bile gerisinde kaldı. Dünya Çapında Önemli Türleri Koruma (Species Protection - Global) kategorisinde ise Somali ve Afganistan'ın da gerisinde kalan Türkiye, 100 üzerinden 6.6 puan alarak 180 ülke arasında 179'uncu oldu. 177'nci olduğu milli parklar ve diğer korunan alanlar kategorisinde ise 10 yıl öncesine göre yüzde 30 geriye giden Türkiye, iklim değişikliği ve küresel ısınmayı arttıran karbondioksit emisyonlarındaki hızlı artış yüzünden de bu kategoride 164'üncü oldu.

İLERLEME KAYDEDİLEN KATEGORİLER

Türkiye'nin son 10 yılda gerileme kaydettiği diğer ana kategoriler ise Çevresel Sağlık Sorunları (Health İmpacts - Environmental Risk Exposure) ve Ormanlar (Forests) oldu. Türkiye'nin en yukarıda yer aldığı kategori ise 10 yıl öncesine göre yüzde 43 ilerleme kaydederek 35'inci sırada yer aldığı Balık Stokları (Fish Stocks) oldu. Türkiye, hava (Air Quality) ve su temizliği (Water Resources) kategorilerinde de 10 yıl öncesine göre ilerleme kaydetti. Yine de hava ve su kirliliğindeki iyileşme yeterli olmadı. Nüfusun artışı ve dengesiz dağılımının da etkisiyle, çevresel sağlık sorunlarının son 10 yılda arttığı tespit edildi.

'RANT- YOLSUZLUK- ÇEVRE TAHRİBATI' VURGUSU

Türkiye'nin son yıllarda hızla kötüleşen çevre performansıyla yaban hayatı ve doğal alanların yok edilmesine özel bir yazıyla dikkati çeken Yale EPI, 'Rakamların Ardındaki Türkiye' (Turkey: Looking Beyond the Numbers) başlıklı yazısında, çok az olan korunan alanların da imara açılması, çevre kanunlarının içinin boşaltılması, akarsuların HES'lerle yok edilmesi, Gezi Parkı protestoları, doğa koruma verilerinin güvenilir olmaması ve rant- yolsuzluk- çevre tahribatı ilişkisine vurgu yaptı.

EPI NEDİR?

Yale Üniversitesi tarafından 15 yıl önce başlatılan Yale Çevre Performansı Endeksi, Yale Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Dünya Ekonomik Forumu işbirliğiyle her iki yılda bir dünya ülkelerini çevreyle ilgili 9 ana kategori ve 21 alt kategoride değerlendiriyor. Çevre Performansı Endeksi ve alt kategorilerini hesaplamak için gelen veriler, ülkelerin devlet dairelerinden, uydulardan, izleme istasyonlarından, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlardan gelen güvenilir, bilimsel ve kamuya açık verilerden oluşuyor.

Gelişmişlikle çok yakın bir ilişki gösteren Dünya Çevre Performansı Endeksi'nde 2016'da ilk 30 ülkenin 25'i Avrupa ülkesi olurken, son 30 ülkenin 24'ü ise Afrika kıtasındandı.

 

10.11.2015  tarihli haber:

Aralık 2015 Çevre Görevlisi Vize Eğitimi başvuruları başlamıştır. Son başvuru tarihi 27.11.2015

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Çevre Yeterlilik Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Vakfımız ile birlikte 2-3-4 Aralık7-8-9 Aralık ve 28-29-30 Aralık 2015 tarihlerinde 3 grup olmak üzere RİXOS HOTEL/ANKARA’da  “Çevre Görevlisi Vize Eğitimi” düzenlenecektir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 

01.10.2015 tarihli haber :

KİRLENMİŞ SAHALAR BİLGİ SİSTEMİ KAYITLARI SON GÜN (uzatılmıştır)  09 KASIM 2015

Bilindiği üzere Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik bütün maddeleri ile birlikte 08.06.2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik kapsamındaki Firma Bilgi Sistemi kullanıcı adı ve şifresi olan endüstriyel faaliyetler İl Müdürlüğümüzden Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine erişim yetkisi alarak sisteme erişim sağlayabileceklerdir. İlk defa firma bilgi sistemine kayıt olacak sektörler ise İl Müdürlüğümüzden kullanıcı adı, şifre ve Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi erişim yetkisi almalıdır. Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine giriş yapabilmek için kullanılan Firma Bilgi Sistemine “online.cevre.gov.tr” internet adresi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. 

YÖNETMELİK İÇİN TIKLAYINIZ

YÖNETMELİK EKLERİ 

 

16.06.2015 tarihli haber:

Girilecek ve Girilmeyecek Plajlar

Havalar ısındı, okulların kapanmasıyla birlikte tatil sezonu da açıldı. Tatilciler şimdiden hem otel hem de temiz denizi olan yerler için arayışa başladı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı, bu yıl “Yüzme Suyu Takip Sistemi” ile deniz ya da göllere kıyısı bulunan yerlerdeki yüzme alanlarını mercek altına aldı. 34 ilde deniz ve göl sularında bakteriyolojik izleme analizleri yapıldı. Habertürk`ten Lütfi Erdoğan, analizleri derledi. İşte kötü, iyi ve mükemmel plajlardan bazıları...

 

MÜKEMMEL: İzmir / Çeşme / Sepetçik Koyu...

MÜKEMMEL: Antalya / Muratpaşa / Divan Otel Plajı...

MÜKEMMEL: Mersin / Anamur / Belediye Halk Plajı...

MÜKEMMEL: Samsun / Bafra / Dördüncü Mendirek Arası...

MÜKEMMEL: Van / Tuşba / Van Gölü Yeşil Köy Sahili...

İYİ: İstanbul / Sarıyer / Tarabya Plajı...

İYİ: Çanakkale / Gelibolu / Güneyli Köyü Koyu...

İYİ: Muğla / Bodrum / Güvercinlik Plajı...

İYİ: Mersin / Silifke / Arkum Belediyesi Halk Plajı...

İYİ: Isparta / Yalvaç / Eğirdir Gölü / Taşevi Halk Plajı...

KÖTÜ: Zonguldak / Ereğli / Askeriye Plajı...

KÖTÜ: Kocaeli / Kandıra / Bağırganlı...

KÖTÜ: Bursa / Orhangazi / Halk Plajı...

KÖTÜ: İstanbul / Silivri / Kumluk Mevki...

KÖTÜ: Adana / Karataş / Maliye Kampı...

 

11.05.2015 tarihli haber:

3. Köprünün bağlantı yollarına iptal

Beykoz ve Sarıyer Rumelifeneri’ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ilişkin imar planı iptal edildi

İstanbul 3. Köprüsü’nün bağlantı yollarının Beykoz ve Sarıyer Rumelifeneri’ndeki Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlerine ilişkin imar planı iptal edildi.

Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada, İstanbul 8. İdare Mahkemesi Kuzey Marmara Otoyolu’nun bölgeye ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 2013’te onaylanan 1/5000’lik plan tadilatını hukuka aykırı buldu. Mahkeme, plan tadilatında Çevre Düzeni Planı’nın ihlal edildiği, bakanlıkça yapılan planın Boğaziçi Kanunu’na göre hukuka aykırı olduğu tespitinde bulundu.

Ali Dağlar'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre, İstanbul 8. İdare Mahkemesi’ne başvurada davacı iki odanın avukatları Can Atalay  ve Koray Cengiz, 1/25.000 ölçekli Kuzey Marmara Otoyolu Nazım İmar Planı’nın imar mevzuatındaki plan tanımlarıyla hiçbir ilgisi olmayan, tek bir arazi kullanım kararının yer almadığı, sadece Boğaziçi geçişi ve çevre yollarının gösterildiği güzergah şeması niteliğinde bir plan olduğu, bu güzergahın doğal kaynakları, ekolojik rezervleri olumsuz etkileyeceği iddialarıyla iptalini istediler. Davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü, planın şehircilik ilkelerine, mevzuata ve kamu yararına uygun oluduğu iddiasıyla davanın reddini istediler. 

Boğaziçi Kanunu'na aykırı 27 Nisan 2015 tarihinde oy birliğiyle aldığı kararda şöyle denildi: “Sahil bölgesi ve öngörünüm bölgesine ilişkin planlar dahi yerel yönetim birimi tarafından yapılıp, Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu onayı ile yürürlüğe girmekteyken, geri görünüm bölgesine ilişkin planların evvliyatla ilgili belediye tarafından yapılması gerekir. Davaya konu planların devamı olan ve Boğaziçi Öngörünüm bölgesinde kalan Beykoz (Poyrazköy) ve Sarıyer (Garipçe) ilçelerinde 3. Köprü Boğazı Geçişi Nazım ve Uygulama İmar Planları ile 1/5000 ölçekli Kuzey Marmara Otoyolu Boğaziçi Doğal Tarihi Sit değerlerini içeren Nazım İmar Planı değişikliği, Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’nca onaylanmış olup, söz konusu planların iptali istemi İle mahkememiz nezdinde davalar açılmış bulunmaktadır.

Bu haliyle Boğaziçi Öngörünüm bölgesinde kanunun özel hükümleri uygulanırken, Boğaziçi Geri görünüm bölgesinde anılan hükümlere riayet edilmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda Boğaziçi alanında kalan alanlarda yapılacak planlarda 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu hükümlerinin uygulanması gerektiği, anılan kanuna bağlı olarak da geri görünüm ve etkilenme bölgesinde kalan davaya konu planlama bölgesinde plan yapma yetkisinin İBB Başkanlığı’na ait olmasına kmarşın, davalı Bakanlıkça yapılan planda yetki yönünden hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. 

 

27.05.2015 tarihli haber:

İş Yeri Denetimlerinde müfettişlerin kontrol listesinde bulunan

 PATLAMADAN KORUNMA DÖKÜMANI 

 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası ve yasa kapsamında çıkarılan Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmeliğin 10. maddesi gereğince patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin risklerinin değerlendirilmesi, kontrol önlemlerinin tanımlanması, planlanması ve gerçekleştirilmesidir.

Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Çalışanların Korunması Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesi gereğince, hazırlanması istenen doküman “Patlamadan Korunma Dokümanı” olarak anılmıştır, bu belgede özellikle;

·         Patlama riskinin belirlendiği ve değerlendirildiği,

·         Anılan Yönetmelikte belirlenen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için alınacak önlemler,

·         İşyerinde Yönetmeliklere göre sınıflandırılmış yerler,

·         Yönetmelik verilen asgari gereklerin uygulanacağı yerler,

·         Çalışma yerleri ile uyan cihazları da dahil iş ekipmanının tasarımı, işletilmesi, kontrol ve bakımının güvenlik kurallarına uygun olarak sağlandığı,

·         İşyerinde kullanılan tüm ekipmanın “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ne uygun olduğu

 hususları yazılı olarak yer almalıdır.

Yeterli hassasiyette hazırlanmayan dökümanlar denetimler esnasında denetçinin uzmanlığı doğrultusunda kabul edilmediği durumlar görülmektedir. 

İşin önemini ve mühendislik sürecini göz önünde bulunduramayan firmalarla çalışılmamalıdır. İnternette ve piyasada,  yanıltıcı ve eksik hazırlanan çokça döküman bulunmaktadır. 

İtibarınızı ve bütçenizi korumak için herkese itibar etmemeli, elinin ehli uzmanları tercih etmelisiniz. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

İş yeri Müfettişlerinin Kontrol Listesi

1. Kapasite raporu

2. Sgk aylık bildirgesi

3. Sgk işe giriş / İşten ayrılış belgesi

4. İşveren imza sirküsü / vekaletnamesi

5. Yabancı uyruklu çalışanların izin belgesi

6. İşyeri vaziyet planı

7. Asıl işveren ile alt işveren arasında düzenlenen sözleşmeler

8. risk analizi

9. Patlamadan korunma dökümanı

10. Ortam analizi (Gürültü-toz-gaz-buhar-titreşim-aydınlatma)raporları

11. Aydınlatma sistemi dahil elektrik tesisatı kontrol belgesi

12. Elektrikle çalışan makinaların topraklama belgesi

13. Akaryakıt tanklarının statik elektrik topraklama belgesi

14. Havalandırma tertibatı kontrol belgesi

15. Paratoner konrol belgesi ve imalat (etki alanı ) yeterlilik belgesi

16. Kazanların (sıcak su kazanı –buhar kazanı )kontrol belgesi

17. Kompresör ve hava tankları kontrol belgesi

18. Basınçalı gaz tüplerinin hidrolik basınç deneyi –ağırlık deneyi-hacim deneyi kontrol belgeleri

19. Diğer sınai gazların tank veya tüplerin periyodik kontrol belgeleri

20. Kaldırma araçlarının (vinç-caraskal-asansör-lift-forklift-mobil kaldırma araçları vb.)Kontrol belgesi

21. Yangın söndürme cihazlarının kontrol belgeleri

22. Motopompların kontrol belgesi

23. İş makinalarını kullananların operatör belgesi

24. Kazancıların ateşçi belgesi

25. Kimyasal maddelerin msds leri

26. Yangın alarm ve tahliye denemeleri

27. Acil eylem planı

28. Acil durum ekiplerinin listesi

29. Çalışan temsilcisnin seçildiğine dair belge

30. İş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi,sağlık Güvenlik Birimi">OSGB sözleşmeleri

31. İşyeri sağlık güvenlik birimi noter onaylı defter

32. İşyeri sağlık güvenlik birimi yıllık çalışma planı

33. İşyeri sağlık güvenlik birimi yıllık değerlendirme raporu

34. İşyeri güvenlik birimi faaliyet raporu

35. İş sağılığı ve güvenliği kurulu defteri veya tutanakları ve kurul iç yönergesi

36. İşyerinde yapılmış en son iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tutanak

37. Yıllık eğitim planı

38. İşyerinde son bir yıl içerisinde meydana gelen iş kazası ve tespit edilen meslek hastalıklarına ilişkin kayıtlar

39. Kkdlerin verildiğine dair zimmet belgeleri

40. Kkdlerin CE belgeleri

41. Personel özlük dosyları

42. Çalışanların sağlık raporları

43. Gıda ile ilgili işlerde çalışanların hijyen eğitimi

44. Gürültülü işlerde çalışanların kulak odyogramları

45. Tozlu işlerde çalışanların göğüs filmleri

46. Kan tahlilleri

47. Metal işlerinde çalışanların tetanos aşılarının yaptırıldığına dair belgeler

48. İlyardım elemanı,hemşiresi,diğer sağlık personeli ve eğitim almış elemanların eğitim belgeleri

49. İşçilerin mesleki eğitimlerine ait dökümanlar

50. İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldıklarına dair sertifika veya belgeler

51. Mesul müdür belgesi ve sözleşmesi

 

22.05.2015  tarili haber:

Atık Takip Servis Sağlayıcıların Niteliklerinin Belirlenmesi ile ilgili Usul ve Esaslar

20.03.2015 tarih ve 29301 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ kapsamında Atık Takip Servis Sağlayıcıların (ATSS) Niteliklerinin Belirlenmesi ile ilgili Usul ve Esaslar belirlenmiştir.

ATSS olmak üzere Bakanlığımıza yapılacak başvurularda bu Usul ve Esaslar uygulanacaktır. Bilgi için tıklayınız.

 
 

21.05.2015   Avrupa Çevre Ajansı’ndan İş İlanı (Bölgesel Deniz Durumunun Çevresel Değerlendirmesi alanında)

Bölgesel Deniz Durumunun Çevresel Değerlendirmesi alanında , sözleşmeli olarak  EEA/CA/2015/9 kodu ile Proje  Yöneticisi  duyurusuna ve detaylara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

http://www.eea.europa.eu/ ve

http://www.eea.europa.eu/about-us/jobs

 

20.05.2015 tarihli haber:

Avrupa Çevre Ajansı’ndan İş İlanı (Kimyasallar, Çevre ve İnsan Sağlığı alanında)

Kimyasallar, Çevre ve İnsan Sağlığı alanında, sözleşmeli olarak  EEA/CA/2015/10 kodu ile Proje  Yöneticisi duyurusuna ve detaylara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz:

http://www.eea.europa.eu/ ve

http://www.eea.europa.eu/about-us/jobs

 

15.04.2015 tarihli haber:

Çevre Denetimi Yönetmeliği Taslağı görüşe açılmıştır.

Bilindiği üzere, çevrenin korunması için tesis veya faaliyetlerin, çevre mevzuatı kapsamında gerçekleştirilecek denetimlere ilişkin usul ve esaslar ile denetim yapacak personelin nitelikleri ve yükümlülüklerinin düzenlendiği Çevre Denetimi Yönetmeliği 21.11.2008 tarihli ve 27061 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu Yönetmeliğin uygulaması esnasında karşılaşılan sorunların aşılması ve ülkemizde daha etkin bir çevre denetiminin oluşturulması amacı ile Çevre Denetimi Yönetmelik Taslağı hazırlanmış olup, Genel Müdürlüğümüz internet adresinde (http://www.csb.gov.tr/gm/ced/) “Mevzuat” başlığı altında “Taslak Yönetmelikler/Tebliğler” bölümünde yayımlanarak görüşe açılmıştır.

Taslakla ilgili görüş ve önerilerin aynı adreste yer alan “Görüş İşleme Formu”na işlenmiş olarak Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine ve resmi yazı ile Bakanlığımıza/Genel Müdürlüğümüze sunulması gerekmektedir.

Çevre Denetimi Yönetmelik Taslağına ve görüş İşleme Formuna ulaşmak için tıklayınız.

 

 

13.04.2015 tarihli haber:

Tehlikeli Atık İstatistikleri Bültenleri

 

 2010, 2011 ve 2013 Yılı Tehlikeli Atık İstatistikleri Bültenlerine ulaşmak içintıklayınız.

 

 

09.04.2015 tarihli haber:

ÇED Yönetmeliği Uygulamalarına ilişkin 2015/03 Sayılı Genelge

 

ÇED Yönetmeliği Uygulamalarına ilişkin 2015/03 Sayılı Genelgeye ulaşmak için tıklayınız.

 

 

 

 

   

         

 

       

emisyon ölçümü patlamadan korunma dökümanı dokumanı dokümanı dokumani ateks atex patlama çed nasıl iso 9001 14001 ohsas 18001 belgelendirme kalite yönetim sistemi çevre danışmanlık firması firmaları görevlisi yetkinlik almış şehircilik bakanlığı işyeri açma şartları çalışma belgesi formu ruhsatı çed rapor raporları raporu iş yeri  gerekli belgeler çevre danışmanlığı danışmanlık etki değerlendirme izni cevre  çevresel etki değerlendirmesi gayri  gayrı sıhhi müessese gayrısıhhi  yönetmeliği müesseseler gsm izni ruhsat açma ve işletme iso kapasite ticaret odası odasi istanbul osb organize sanayi bölgesi iş sağlığı güvenliği risk analizi iş güvenliği uzmanı ito is guvenlıgi ıs sagligi yönetmelik yönetmeliği  izni  örneği  ornegi başvuru başvurusu basvuru basvurusu çalıştırma istiyorum calistirma alma formlar formu tescil tescilinde belgeler kapasite istek istenen nasıl nereden yenileme proje tanıtım dosyası tanitim dosyasi ruhsat danismanlik san odası organize sanayi bölgesi arıtma kimyasal biyolojik vize tescil mühendislik danışmanlık izin yeşil otel iski deşarj izni atıksu  proje tanıtım dosyası tanitim dosyasi istanbul tuzla gebze büyükçekmece silivri çorlu osb organize sanayi bölgesi       

 BİZİ ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİNİZ    0538 311 93 94